Drahé kovy v průmyslových aplikacích

Téměř žádné z hlavních průmyslových odvětví se neobejde bez produktů založených na drahých kovech. Safina, která má dlouholetou tradici v oblasti komplexního zpracování drahých kovů, se z průmyslových aplikací zaměřuje především na tvrdé pájky.

Při výrobě nezapomíná na přirozený a udržitelný koloběh materiálu pomocí recyklace odpadů s obsahem drahých kovů ani na etický původ materiálu.

Automobilový a letecký průmysl, výroba trakčních systémů kolejových vozidel, elektromotorů, zdravotní techniky, teplovodních zařízení, ventilačních systémů nebo klimatizací. Tady všude se používají drahokovové materiály, které Safina vyrábí. Mezi typické reprezentanty průmyslových aplikací patří plechy a dráty z drahých kovů, trubky a tyče, kontaktní materiály a v neposlední řadě pájky.

Bimetalický Ag/Cu nýtkový kontakt
Bimetalický Ag/Cu nýtkový kontakt

Většinu výrobků pro průmyslové aplikace Safina vyvíjí v úzké spolupráci se zákazníky. Preciznost a digitalizace výroby umožňují, že výrobky jsou vysoce reprodukovatelné a snadno ověřitelné podle mezinárodních ISO norem. Jedinečné vlastnosti výrobků umožňují dosahovat nejlepších aplikačních standardů a optimálních ekonomických výsledků.

Ve stroji se používají dvě různé metody obrábění: broušení profilů a oddělování materiálu. Podstatný synergický efekt spočívá v kombinaci obou postupů jen v jednom upnutí.

Zkušenost a kvalitní materiál

Vysoká kvalita, na které si Safina zakládá, znamená u pájek naprostou čistotu kovů bez nežádoucích příměsí a také homogenitu materiálu. Výroba tvrdých pájek navazuje na tradici a na zkušenost delší než 50 let. Nicméně i v tomto odvětví dochází k vývoji a Safina drží krok s dobou.

Pájka Ag15CuP
Pájka Ag15CuP

Kromě standardních pájek totiž nabízí i vlastní a časem ověřené pájky ze speciálních slitin, které vlastnostmi odpovídají požadavkům zákazníků. Jedná se o pájky s příměsí netradičních kovů, jako jsou indium, lithium, gallium, germanium nebo hliník, které upravují pracovní teplotu pro vhodnější zpracování, a zlepšují tím pevnost spoje.

Safina je členem celosvětové charty Responsible Care

Safina je zodpovědný zpracovatel a snaha o udržitelnost omezených zdrojů je neoddělitelnou součástí jejích výrobních procesů. Recyklace a návazné chemické procesy proto zaujímají důležitou část jejího provozu a výroby. Od svých zákazníků vykupuje odpady s obsahem drahých kovů, a tím zabraňuje plýtvání zdroji a zatěžování životního prostředí nadbytečnou těžbou drahých kovů nebo likvidací odpadů.

Není proto překvapením, že se přihlásila k celosvětové chartě Responsible Care, která si klade za cíl vytvářet důvěru v chemický průmysl. Dohlíží také na zdroje materiálů, se kterými pracuje. Proto je členem Responsible Minerals Initiative a je pravidelně certifikována na Responsible Minerals Assurance Process, což je důkazem jejího zodpovědného přístupu v oblasti dodavatelského řetězce.

Většina pájek vyráběných v Safině odpovídá standardizovaným typům dle normy ISO 17672, v případě dodávek do zahraničí americkým normám AWS nebo leteckým AMS. Doménou Safiny jsou pájky, jejichž teplota tavení začíná na 600 °C. Jedná se o stříbrné či palladiové pájky a pájky s obsahem zlata.

Stříbrná pájka Ag72Cu28
Stříbrná pájka Ag72Cu28

Pro Česko hlavně stříbrné pájky

Používají se k výrobě elektromotorů, generátorů, polovodičových diod a v celém segmentu HVAC&R (Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration). Hlavním tahounem je měď-fosforová pájka s obsahem 15 % stříbra (Ag15CuP). Hodí se pro pájení mědi a rozvodů na bázi mědi (bronz, mosaz) či dílů elektromotorů. Výborná je pro větší průměry, protože dokáže velmi dobře vyplnit velké mezery.

Významnou roli při výrobě stříbrných pájek má slitina Ag72Cu28, a to hlavně díky svému univerzálnímu použití. Využívá se v leteckém průmyslu, k výrobě polovodičových diod, přepěťových ochran nebo elektronek pro řezací stroje. Jedná se o ideální materiál pro vakuové pájení, zvláště pak pro kombinace mědi, oceli, keramiky nebo skla.

Pájky pro karbid wolframu
Lisovaná palladiová pájka

Zlato či palladium

Mezi nevšední pájky, které Safina vyrábí, patří ty s obsahem zlata. Například Au82Ni18 nebo Au75Ni25, jejichž výroba je výsledkem zvládnutého procesu tavení a systému žíhání, dodává předním světovým výrobcům leteckých motorů. Vynikající odolnost proti oxidaci i dobrá pevnost a tažnost dělají z těchto pájek ideální pomocníky pro výrobu vakuových a elektronových trubic, vlnovodů nebo přepěťových ochran.

Náš prodejní tým vám rád zašle nabídku a pomůže vám najít nejlepší řešení pro vaše účely.

Sdílejte článek