Stabilizovaná platina

stabilizovana-platina

Vycházející hvězda v oblasti drahokovových materiálů.

Vzhledem k tomu, že ceny drahých kovů stále rostou, upírají se zraky odborné veřejnosti, zákazníků, výrobců a obchodníků v tomto odvětví na rhodium, iridium, palladium a platinu. Jaká však bude budoucnost těchto žádaných komodit vzhledem k rostoucím obavám? Objevte nejnovější poznatky a buďte o krok napřed.

Procentuální nárůsty za poslední 3 roky jsou následující:

Rhodium             +1230%

Iridium                 +400% 

Paladium             +198%

Platina                  +36%

Toto navýšení cen vstupních surovin představuje extrémní tlak na zvyšování cen výrobků, které je přenášeno až na konečné zákazníky.

Výrobci se proto snaží hledat rezervy, které by umožnily alespoň zčásti kompenzovat extrémní nárůst cen. Jednou z možností je využití tzv. stabilizované platiny, což je materiál, který je známý již řadu let, avšak zatím se využíval jen pro speciální účely použití. V podstatě jde o čistou platinu, kde krystalická mřížka kovu je stabilizována přídavkem jiného prvku (např. zirkonu), který způsobí zpevnění krystalické struktury kovu. Materiál tak získá lepší mechanické vlastnosti a delší životnost, než má původní čistý kov. Cena je výrazně vyšší než u čistého kovu, ale nedosahuje extrémně vysokých cen slitin platiny s rhodiem nebo iridiem.

Oblasti využití stabilizované platiny

Laboratorní nádobí – ideálním využitím stabilizované platiny je laboratorní nádobí a nářadí, jako jsou kelímky, misky, víčka, lžičky, lopatky, kopisty apod. To znamená výrobky, které jsou vyráběné kovotlačitelsky, bez nutnosti svařovaných spojů. Safina nabízí celou škálu rozměrových variant těchto výrobků, které jsou uvedeny v našem katalogu dostupném na webových stránkách.

Trubky, jímky, podložky – při výrobě bezešvých trubek a jímek, případně podložek (mezikruží) rovněž nedochází k nutnosti svařovaných spojů. Nabídka bezešvých trubek, je však v současné době velmi omezená.
– trubky s podélným svarem, vyráběné zkroužením plechu a jeho svařením
– jímky ze svařených trubek s přírubou a oblým, případně plochým dnem

Oba tyto výrobky jsou nabízeny v nejrůznějších rozměrových variantách, podle přání zákazníka. Limitujícím omezením je minimální tloušťka materiálu 0,18 mm, maximální průměr pro tuto tloušťku stěny je 12 mm. Pokud je požadavek na přírubu, je v tomto případě minimální tloušťka příruby 0,4 mm.

Výrobky pro sklářský průmysl – jde o náhradní díly pro technologii, které přicházejí do styku s roztaveným sklem a musí být odolné vysokým teplotám přes 1200 °C.

Jsou to např. tyto výrobky:
výtokové misky
nátoky
homogenizátory
tavící kelímky
míchadla
pece atd.

Všechny tyto výrobky jsou vyráběny podle přesné specifikace, dané technickou dokumentací a výkresem.

Náš prodejní tým vám rád zašle nabídku a pomůže vám najít nejlepší řešení pro vaše účely.           

Sdílejte článek