DOBIJTE SI O VÍKENDU BATERKY A V PONDĚLÍ JE POMOŽTE ZRECYKLOVAT

baterky-2-1

TŘEBA VE VESTIBULU SAFINY

Pod svícnem bývá tma, takže ne každý zaznamená, že hned za vstupními dveřmi máme sběrný kontejner typu Maxitube na přenosné baterie a akumulátory určený jak pro zaměstnance, tak pro návštěvy.

Za uplynulý rok jsme do něj vytřídili celkem 38 kg použitých baterií, což může při průměrné hmotnosti 23 g/ks u těch tužkových představovat až 1650 ks! Velký dík všem, co se do sběru zapojili.

Sběr baterií

PROČ TO DĚLÁME?
Pokud by baterie skončily v běžné popelnici, putovaly by na skládku nebo do spalovny. V obou případech by se z nich uvolňovaly škodlivé látky, včetně těžkých kovů. Ty by pak znečisťovaly ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když baterie odnesete na sběrná místa, včetně toho u nás, předcházíte těmto škodlivým procesům, které se negativně podepisují nejen na přírodě, ale i na našem zdraví. Zároveň díky recyklací získaným druhotným surovinám šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou.

Podle statistik společnosti ECOBAT ročně v České republice vytřídíme zhruba 45 procent baterií, které se dostanou do oběhu. To je necelá polovina. Jde přibližně o 1 700 tun. Z toho vyplývá, že kolem 2 100 tun baterií končí neznámo kde. Vedle rozumné spotřeby baterií je proto nezbytné, aby lidé vybité baterie odnášeli na sběrná místa. Má to velký smysl. Vždyť prostřednictvím recyklace jsme schopni ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.

Například z tužkových baterií získáváme recyklací ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny pak využíváme k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, dále při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo i hudebních nástrojů.

Každý máme možnost volby – chovat se zodpovědně a dát použitým bateriím šanci na „druhý život“, aby nám suroviny z nich po recyklaci znovu sloužily, nebo to prostě neřešit. My máme jasno – volíme zodpovědnost! Jsme rádi, že také touto cestou můžeme přispět k ochraně životního prostředí. Z baterií, které byly v loňském roce u nás v SAFINĚ vybrány bylo recyklací získáno 25 kg kovonosných surovin. Každá vytříděná baterie se počítá. Děkujeme, že v tom jedete s námi.

Věděli jste, že recyklací 10 kg baterií získáme takové množství zinku, jaké je potřeba k výrobě mosazi pro jeden saxofon? Nebo že zinek se používá v krémech na opruzeniny pro citlivé dětské zadečky.


JDE TŘÍDĚNÍ A DESIGN DOHROMADY? ANO! OBJEDNEJTE SI NA STŮL OD ECOBATU ZDARMA KRABIČKU ECOCHEESE

Pokud chcete doma nebo v práci třídit přenosné baterie do něčeho, co vám nebude dělat ostudu na stole, je možné přímo na webu kolektivního systému objednat zdarma designové krabičky, které vám zašlou poštou.

Sdílejte článek