Chemikálie pro sklářský průmysl a keramiku: Které to jsou a v čem spočívá jejich síla?

Chemikálie s obsahem drahých kovů, jako jsou zlato, stříbro, platina nebo palladium, mají ve sklářství svou neodmyslitelnou roli. Slouží nejen k dekorativním účelům, ale i k prodloužení životnosti skel a ke zvýšení jejich odolnosti. V jakých aplikacích se využívají?

Zlato dodáváme v několika formách. V čem jsou rozdílné?

Fóliové zlato se nabaluje na žhavou sklovinu ještě před vlastním tvarováním do formy. Lesklé zlato se využívá ve formě organického koloidu, který po vypálení vytvoří lesklé zrcátko. Poslední formou je leštěné zlato, které je po vypálení matné a k dosažení potřebného lesku musíme jeho povrch vyleštit.

Přidáním organických sloučenin se zlepší přídržnost

Jako anorganická sůl se ve sklářském průmyslu využívá hlavně chlorid zlatitý (AuCl3), který se vyrábí ve formě žlutohnědé kapaliny nebo jako krystalická látka, která je extrémně hydroskopická. Používá se pro zdobení skla lesklým zlatem a při tomto procesu se převádí na merkaptid zlata, což je hnědočerná viskózní kapalina, která svým zápachem našim nosům neunikne.

Chlorid zlatitý

Tímto zlatem bychom na skle vytvořili zlaté zrcátko, ale přídržnost vrstvy k povrchu skla by byla velmi malá. Proto se do směsi přidávají organické sloučeniny kovů i nekovů, které se chemicky váží se zlatem a současně vytvářejí mezivrstvu s povrchem skla. Dále se do směsi přidávají organické látky v podobě silic (rozmarýnová, levandulová, benzenová nebo terpentýnová), které mají funkci ředidel a homogenizérů a tlumí nepříjemný zápach.

Stříbření skla kolem nás, třeba v zrcadlech

Mezi další hojně používané chemikálie s obsahem drahého kovu patří dusičnan stříbrný (AgNO3), jehož amoniakální roztok se využívá ke stříbření skla. V současné době jsou výrobci dodávány ke stříbření skla dva roztoky, které se před vlastním stříbřením ve stanoveném poměru smísí. Tato směs má své neodmyslitelné místo při výrobě skleněných vánočních ozdob nebo při výrobě zrcadel. Další použití nachází třeba v automobilovém průmyslu při výrobě vyhřívaného autoskla.

Oxid stříbrný
Chlorid stříbrný

Stříbrná lazura pro krásu i funkčnost

Ostatní sloučeniny stříbra, jako jsou oxid stříbrný (Ag2O) nebo chlorid stříbrný (AgCl), mají své uplatnění při výrobě stříbrné lazury. Ta se dříve nazývala stříbrná žluť a už ve středověku ji malíři používali ke zdobení a ke zvýšení odolnosti chrámových oken. Díky lazurování se totiž vytvoří žlutá vrstva se značnou chemickou i mechanickou odolností.

Žluté zbarvení povrchu skla stříbrem je možné získat pouze lazurováním, barvení průhledné skloviny stříbrem při tavení skla není možné.

Chlorid stříbrný (AgCl) je základní surovinu, která se používá v technice zdobení skla Lithyalin, která byla objevena v 19. století Bedřichem Egermannem.

Vánoční koule

V neposlední řadě je důležitým zástupcem i síran stříbrný Ag2SO4, který je jednou ze základních surovin pro výrobu perleťové glazury, jež našla své uplatnění hlavně v oblasti keramiky.

Věnujete se sklářskému průmyslu a máte zájem o naše chemikálie? Ozvěte se nám a spolehněte se na naše dlouholeté zkušenosti a přístup, který jde s dobou. Vyrábíme na míru tak, aby chemikálie odpovídaly přesně vašim požadavkům.

Sdílejte článek