Střižky

Střížky

Drahé kovy jsou jistotou zachování hodnoty a zároveň známka důležitosti i kvality produktu. Současný trend v pamětních mincích, medailích nebo odznacích jasně ukazuje, že hodnota a kvalita je zásadní pro uznání zákazníka, zaměstnance, kolegy či partnera.

Proto i Safina dodává a je připravena nabídnout střižky a další polotovary pro ražbu s konečným použitím pro prodej veřejnosti, firmám, státním složkám nebo institucím.

Zásadním krokem při ražbě mincí nebo medailí je výroba polotovarů.

Dříve si mincovny vyráběly vlastní polotovary, ale v současnosti je výroba polotovarů v rukou specializovaných výrobců, mezi něž patří i společnost Safina.

Naše produkce střižků je zaměřena na výrobu z ryzích drahých kovů – stříbro, zlato, platina, palladium a jejich slitin. Tyto polotovary dodáváme domácím mincovnám i mezinárodnímu mincovnímu průmyslu, výrobcům pamětních mincí a medailí nebo individuálním zákazníkům zabývající se ražbou a ryteckou výrobou.

Drahé kovy téměř nepodléhají korozi a mají dlouhou životnost při distribuci. Navíc tyto materiály udrží hodnotu a lze je vždy obnovit, recyklovat a znovu použít. Drahé kovy nikdy neskončí na skládce a lze je vždy prodat společnostem vykupujícím drahé kovy vč. Safiny.

Výrobní možnosti

Důležité pro výrobce je, aby mohli razit své vlastní mince, medaile, známky, odznaky, medailony či žetony ve vysoké kvalitě a při zachování snadné ražby či dalšího zpracování. Safina garantuje čistotu materiálů a složení slitin, stejně jako zaručujeme správnou hmotnost každého střižku, protože každý polotovar individuálně vážíme, abychom se ujistili o správné hmotnosti. Dokážeme nastavit postupy ve výrobě tak, abychom dosáhli požadované tvrdosti pro vhodné zpracování při ražbě. Zároveň Safina disponuje technologiemi, kde je zaručena vysoká homogenita materiálu i vhodná krystalická struktura a velikost zrna. V neposlední řadě Safina má celý proces výroby pod jednou střechou. Máme tak kontrolu nad vstupním materiálem, tedy surovým drahým kovem, a zároveň tavbou kovu. To vše pod průběžnou kontrolou chemické čistoty materiálu naší laboratoří.

Nabízíme polotovary mnoha variant a rozměrů. Lisované střižky s vysokým leskem v tloušťce od 0,2 mm do 6 mm a průměrech od 2,5 mm do 101 mm, které jsou vhodné pro ražbu kvality proof a proof-like.

Vyrábíme terčové targety pro vysoko hmotnostní medaile či mince, např. od 0,5 kg do 20 kg. Naše technologie, která zaručí vhodnou velikosti zrna, umožňuje tyto velké střižky zpracovat také do kvality proof a proof-like.

V nabídce jsou i válcované broušené polotovary s rovnoměrným povrchem nebo matným povrchem, které se používají nejčastěji pro standard kvalitu, a tedy pro neoběhové a slitkové mince.

Kromě široké škály velikostí, ale poskytujeme také zakázkové polotovary podle požadavků našich zákazníků, ať už se jedná o rozměry a tvary, tak o materiál.

Hlavní výroba je zaměřena na střižky z Ag 99,99%, Ag925 nebo Au 99,99%, Au 14k a Au 18k. Safina ovšem nabízí vysoce kvalitní Pd a Pt střižky. Palladium a platina jsou netradiční kovy pro ražbu, mají vysokou přidanou hodnotou, vyžadují zvláštní procesy zpracování a manipulace, ale také zaznamenávají zvýšený zájem zákazníků z řad mincoven a koncových spotřebitelů.

Ačkoli se vyrábí převážná část střižků z ryzího stříbra a zlata nebo ze sterlingového či mincovního stříbra, specializujeme se na polotovary z nestandardních slitin Ag, např. Ag80Cu, Ag75Cu, Ag68Cu, Ag50Cu nebo různých slitin drahých kovů a neželezných kovů. Samozřejmostí je žíhání polotovarů dle požadavků nebo dodávky ve formě pásků a formátovaných plechů.

Střížek

Výroba

Veškerá výroba probíhá přímo v Safině, od tavení kovu, přes lití, válcování až po lisování a konečné ošetření.

Výchozím materiálem pro výrobu polotovarů jsou válcované pasy kovu. Tloušťka a slitina jsou specificky přizpůsobeny technickým parametrům příslušných střižků, které vychází z požadavků na finální produkt – mince, medaile atp. Zvláště důležité je, aby tloušťka pasu byla dodržena v přísných tolerancích, protože právě tloušťka plechu má zásadní vliv na hmotnost střižků.

Finální část výroby probíhá lisováním střižků z pasu na lisovacích strojích. Hlavní součástkou lisu jsou lisovací nástroje složené ze střižníku a střižnice. Nástroje jsou vyráběny speciálně pro každý jednotlivý typ mincovního polotovaru, buď přímo v Safině nebo častěji s ověřenými a zkušenými partnery, kteří se specializují na velmi přesné a kvalitní nástroje. Následnou údržbu nástrojů provádíme přímo v Safině. Díky vybavené nástrojářské dílně a lisovně lze opotřebovaný nástroj přebrousit či upravit, aby opět splňoval přísné požadavky na rozměry, tolerance a kvalitu střihu. Síla lisů se pohybuje kolem 40 tun, u většího lisu až 50 tun. Maximální možná lisovací síla pro některé aplikace je až 150 tun.

Polotovary se následně ošetřují. Hlavní je odstranění povrchových nečistot a otřepů na hranách. Aplikuje se případně odjehlení hran, leštění, v některých případech velkých disků i broušení. Následuje finální očištění speciálními chemikáliemi, které dodávají polotovarům vysoký lesk, a na závěr vhodné balení. Volba balení záleží na typu střižku a specifikacích zákazníka, lze je balit do sáčků, v sadách, do trubiček, do kazet nebo individuálně vakuově zatavit.

Během výroby jsou všechny polotovary průběžně kontrolovány. Na konci výroby probíhá vždy finální kontrola každého kusu, kde je zajištěna jak kvalita povrchu, hran, tak i splnění požadavku na minimální váhu nebo váhovou toleranci střižku.

Proces výroby

 • Příprava ryzího kovu nebo slitiny + tavení
 • Lití materiálu (kontinuální nebo do čepu/desky)
 • Broušení, úprava a formování
 • Válcování
 • Příprava vstupního materiálu pro konečnou úpravu
 • Lisování
 • Ošetření (odjehlení, broušení, leštění)
 • Kontrola + třídění
 • Balení

Materiály

 • Ag 99,9% – 99,99%
 • Au 99,9% – 99,999%
 • Ag92,5Cu
 • Ag90Cu
 • Ag/Cu
 • Au 14k (585/1000)
 • Au 18k (750/1000)
 • Au98,6Cu
 • Pt 99,95% – 99,99%
 • Pd 99,95%

Rádi nabídneme

Rádi vám nabídneme střižky z našeho širokého portfolia rozměrů a materiálů. Jsme připraveni poradit, například s výběrem materiálů a jejich vlastností, povrchu a struktury. Podpoříme Váš vývoj budoucích produktů. Stačí nás kdykoli kontaktovat.

Sdílejte článek