Tenkostěnné trubky a jímky

Tenkostěnné trubky a jímky

Tenkostěnné trubky z materiálů Pt, Pt GSP (stabilizovaná platina), PtRh10 a PtRh20, slouží k výrobě tenkostěnných jímek s minimální tloušťkou stěny 0,18 mm.

Zhotovení takto tenké stěny u trubek a jímek je velmi náročné a vyžaduje speciální nástroje. Pro běžné tloušťky stěny v rozmezí od 0,3 do 1,0 mm se používá postup tažení „na duto“. To znamená, že trubka je tažena přes průvlak, který určuje vnější průměr trubky. Vnitřní průměr je dán výrobním postupem např. rychlostí tažení a druhem materiálu, který je stanoven tak, aby vnější i vnitřní průměr trubky odpovídal požadovanému zadání.

Pro velmi tenké stěny od 0,18 do 0,29 mm bude technologie upravena tak, že kromě průvlaku se bude používat také další speciální nástroj – vnitřní trn. Vnější průměr tak bude tvořen průvlakem a vnitřní průměr bude kalibrován trnem.

Uzavírání jímek s velmi tenkou stěnou je další speciální výrobní operace. U jímek s plochým dnem je nutné použít tloušťku materiálu nejméně 0,4 mm, aby bylo možné dno na trubku přivařit. U jímek s oblým dnem je nejprve předlisována polokoule dna, která je následně přivařena k trubce.

Při manipulaci s takto tenkými trubkami a jímkami je nutná velká opatrnost, protože větší tlak na stěnu vede k její trvalé deformaci. Tenkostěnné jímky slouží jako ochrana keramické jímky teplotních snímačů. Jsou nasunuty na keramickou jímku, která slouží jako opora, proto stačí tenkostěnná jímka. Snímače, které jsou použity například v klenbě sklářské tavící pece, musí odolat velmi agresivnímu prostředí. Použitím ochranných platinových jímek se maximálně prodlouží životnost teplotních snímačů.

Tenkostěnné trubky a jímky

Náš prodejní tým vám rád zašle nabídku a pomůže vám najít nejlepší řešení pro vaše účely.

Sdílejte článek