Klenotnické polotovary

Klenotnické polotovary

Historie výroby klenotnických polotovarů ve společnosti SAFINA, a.s. sahá do 19. století. V současnosti je SAFINA, a.s. největším výrobcem materiálů pro výrobu šperků v České a Slovenské republice. Specializujeme se na výrobu polotovarů ve formě drátů, plechů a granálií. Základními materiály jsou slitiny  Au a Ag ve všech zákonných ryzostech. Zákazníkům dále nabízíme široký sortiment Au a Ag řetězoviny a mechanik odpovídající barevnosti, standardní zlaté a stříbrné strižky a rhodiovací lázně. Také nabízíme povrchovou úpravu rhodiováním.

Klenotnické polotovary

Plechy

Jsou vyráběny z  Au a Ag  slitin všech zákonných ryzostí. Slitiny Au se liší dle svého složení přítomností dalších kovů, které způsobují mimo jiné jejich charakteristické zabarvení – tmavě žluté, žluté, světle žluté, bílé, růžové, červené, tmavě červené, zelené. Tyto legury ovlivňují i mechanické vlastnosti slitiny – především tvrdost. Plechy jsou dodávány dle požadavků jak v žíhaném stavu, tak nežíhaném. Válcované plechy jsou běžně vyráběny  v tloušťkách odstupňovaných po 0,1 mm. Slitiny Ag pak jsou v naprosté většině zastoupeny plechy o ryzosti 925/1000, méně již ryzostí 935/1000. Opět je možno dodat Ag plechy ve stavu žíhaném, nebo nežíhaném, v běžně odstupňovaných tloušťkách po 0,1 mm.

Dráty

Jsou vyráběny ze slitin Au a Ag. Au dráty je možno dle požadavků dodat jak v žíhaném, tak nežíhaném stavu. Rozměry  tažených drátů jsou běžně vyráběny v tloušťkách odstupňovaných po 0,1 mm. Nejvíce požadované jsou dráty čtvercového průřezu o rozměrech 5x5 mm a 3x3 mm. Slitiny Ag pak jsou v naprosté většině zastoupeny dráty o ryzosti 925/1000, méně již ryzostí 935/1000. Opět je možno dodat dráty ve stavu žíhaném, nebo nežíhaném, a to běžně v odstupňovaných tloušťkách po 0,1 mm.

 

Granálie
Jsou vyráběny z Au a Ag, a to jak z materiálů ryzích, tak z materiálů všech zákonných ryzostí. Jejich použití je většinou pro technologie odlévání šperků, v ryzích formách pak pro legování slitin.

Řetězovina a mechaniky
U řetězoviny je kladen důraz na kvalitu. Je vždy v nebarveném stavu. Je dodávána v metráži, nekoncovaná. V sortimentu jsou různé velikosti typů ankr, pancr, figaro, kávová zrna atd. Mechaniky jsou převážně koncovací mechanismy pro výrobu řetízků a závěsné mechanismy náušnic vyrobené ze slitin Au a Ag. V provední Au jsou v barvě žluté, bílé a červené. Jedná se o pérové kroužky, karabinky, brezury, klapky, balonky, puzety apod.

Pájky
Au klenotnické pájky jsou vyráběny převážně ve formě plechu tloušťky 0,35mm v ryzosti pro pájení 14ti i 18ti karátového zlata barvy žluté, bílé a červené. Oblíbené jsou postupové pájky umožňující postupné letování vrstev.

Ag klenotnické pájky jsou zastoupeny slitinami s obsahem Ag 60%, 66%, 75% s různým obsahem Cu a Zn. Jsou v podobě plíšků, drátů nebo v práškovém stavu – zrněné pájky.

Rhodiovací lázně
Společnost SAFINA, a.s. nabízí standardně rhodiovací lázně SAFIRON. Při použití lázně SAFIRON je dosahováno brilantní bílé barvy povrchu, vynikající hloubkové účinnosti procesu a dokonalého pokrytí celé plochy. Zlato, stříbro, měď, nikl a jejich slitiny lze pokovovat přímo. Cín, zinek, olovo, hliník a železo se musí před rhodiováním upravit předměděním nebo předniklováním.
 

 

Základní lázeň SAFIRON 02 je dodávána v 1 litrovém balení k přímému použití. Obsahuje 2gr rozpuštěného rhodia v kyselině sírové. Pro doplňování vyčerpaných základních lázní je určena lázeň SAFIRON 10, která je dodávána v 200ml balení a obsahuje 10gr rozpuštěného rhodia. Chemicky je SAFIRON síran rhoditý.
 

Ceny lázní se mění v závislosti na ceně drahého kovu, rhodia, na londýnské burze a na kurzu Kč / USD. Aktuální cenu lázní Vám sdělí na kterékoliv prodejně SAFINA, a.s.

Obrázky / Videa